Ubiegasz się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności? Jedną z kwestii, którą powinieneś dokładnie przemyśleć jest zabezpieczenie dotacji z PUP. Dzięki temu pośredniak ma możliwość odzyskania przyznanych środków, jeśli wydatkujesz je niezgodnie z przeznaczeniem. Zatem które zabezpieczenie dotacji z PUP będzie najlepsze?
Zabezpieczenie dotacji z PUP – jakie formy są dostępne?
Jest kilka rodzajów zabezpieczenia dotacji z PUP, jednak nie we wszystkich urzędach są one dostępne. Jeśli masz taką możliwość, to skonsultuj swoją decyzję z prawnikiem, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
zabezpieczenie dotacji z PUP
Możliwe zabezpieczenie dotacji z PUP:
blokada rachunku bankowego,
gwarancja bankowa,
weksel z poręczeniem wekslowym (aval),
poręczenie,
akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez dłużnika w trybie art. 777 § 1 pkt 5 KPC,
zastaw na prawach lub rzeczach.
W niektórych urzędach masz do wyboru jedną z powyższych opcji. Z kolei w innych Twój wybór może być ograniczony np. do poręczenia, aktu notarialnego lub blokady konta.
Zwróć uwagę, że spora część pośredniaków wprowadza dodatkowe punkty, jeśli wybierzesz konkretne zabezpieczenie dotacji z PUP. Np. za poręczenie możesz uzyskać 5 pkt., a za akt notarialny 0.
Wszystkie szczegóły dotyczące form zabezpieczenia dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej znajdziesz w regulaminie.
Zabezpieczenie dotacji z PUP – blokada rachunku
Jeśli zdecydujesz się na tę formę zabezpieczenia dotacji z PUP, to po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Udajesz się do banku, gdzie ustanawiasz blokadę konta, czyli wydajesz dyspozycję o zablokowaniu na Twoim koncie określonej kwoty i pobrania po upływie właściwego terminu kwoty koniecznej do pokrycia powstałej wierzytelności.
W tym czasie nie możesz dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na swoim rachunku bez zgody banku. Bardzo często, aby wybrać tę formę zabezpieczenia dotacji z PUP musisz mieć na koncie równowartość 130% wnioskowanej dotacji.
Zatem jeśli ubiegasz się o 20 tys. zł, na rachunku bankowym powinieneś mieć sumę w wysokości 26 tys. zł. Pamiętaj, że blokada może być ustanowiono np. na okres 3 lat.
Blokadę z reguły możesz ustanowić na koncie oszczędnościowym, lokacie, rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym.
Zabezpieczenie dotacji z PUP – gwarancja bankowa
W przypadku tego rodzaju zabezpieczenia dofinansowania z urzędu pracy, to bank staje się gwarantem spłaty wierzytelności. Jeśli Ty wydatkujesz dotację niezgodnie z przeznaczeniem lub złamiesz inne warunki umowy i nie będziesz w stanie samodzielnie spłacić swoich zobowiązań.
Zabezpieczenie dotacji z PUP – weksel z poręczeniem wekslowym (aval) i poręczenie
To dwie podobne do siebie formy zabezpieczenia dotacji z PUP. W tym przypadku potrzebujesz znaleźć osobę lub osoby, które spłacą Twoje zobowiązanie, jeśli Ty nie będziesz mógł tego zrobić. Muszą one spełniać określone warunki, które różnią się pomiędzy poszczególnymi pośredniakami.
Źródło / Więcej informacji:
http://www.krb.edu.pl/zabezpieczenie-dotacji-z-pup-co-wybrac/